Historia MMA

Pierwszym udokumentowanym sportem walki przypominającym dzisiejsze MMA był pankration, w którym stosowano różne techniki z klasycznych greckich zapasów i pięściarstwa. Obok pięściarstwa i zapasów, znajdowały się one w programie antycznych igrzysk olimpijskich.

4

Współczesne mieszane sztuki walki swój rodowód wywodzą od organizowanych od lat 20. XX wieku brazylijskich turniejów vale tudo oraz sięgających lat 70. japońskich zawodów zwanych kakutougi. Początkowy okres rozwoju sportu przypadł na pierwszą połowę lat 90., kiedy w USA w zorganizowano pierwszy oficjalny turniej MMA pod nazwą UFC 1 (1993), a w Japonii założono organizacje Shooto i Pancrase. Obecnie zawody w formule MMA odbywają się na całym świecie.

Do najbardziej znanych organizacji o globalnym zasięgu należą m.in. UFC, Strikeforce, Bellator, DREAM oraz do niedawna PRIDE FC. Nazwa “Mixed martial arts” niekiedy jest błędnie stosowana zamiennie z określeniem “vale tudo” (tak nazywały się organizowane w Ameryce Południowej turnieje, od których wywodzą się współczesne mieszane sztuki walki). Zawody w formule vale tudo charakteryzują się jednak o wiele mniejszą liczbą ograniczeń, a sama nazwa nie jest określeniem sportu czy sztuki walki.

2Walki MMA pierwotnie określano ze względów marketingowych (zwłaszcza w USA) również jako “No Holds Barred” (NHB), czyli “bez chwytów zabronionych”. Stąd niekiedy mieszane sztuki walki do dziś nazywane są “walkami bez reguł”. Jest to mylący termin, gdyż jak w każdej dyscyplinie sportu i w tej obowiązują ściśle określone reguły współzawodnictwa. Niektórzy dziennikarze sportowi używają również terminu “wszechstylowa walka wręcz”.

3Royce Gracie zwycięzca UFC 1

Polskie MMA

Pierwszy kontakt w Polsce z MMA miał miejsce w 1996 roku, kiedy to poznański instruktor Aikido Karol Matuszczak po obejrzeniu pierwszych gal UFC nawiązał kontakt z uczniem Ricksona Gracie, który przekazał mu podstawy nowej dyscypliny. W 2000 roku zorganizowana została walka o Mistrzostwo Polski w Wolnej Walce w której wzięli udział: Karol Matuszczak oraz Tomasz Jamróz. Walka ta nie jest uznawana za pierwszą Polską walkę MMA ponieważ jej reguły były mocno okrojone (zwłaszcza w parterze).

jakubekteresPierwszą historyczną walkę w Polsce (według standardowych zasad MMA) zorganizował Mirosław Okniński podczas targów kulturystycznych Body Show które odbyły się 10.10.2002 roku w Warszawie. W tej historycznej walce zmierzyli się: Temistokles Teresiewicz i Grzegorz Jakubowski. Po 45 minutach morderczej walki w klatce ogłoszono remis.

Ważną datą jest również 24.02.2004 r. to właśnie wtedy odbyła się pierwsza historyczna gala KSW w warszawskim hotelu Marriott. Zwycięzcą został Łukasz Jurkowski – późniejszy weteran KSW. Począwszy od KSW II gale są transmitowane w Polsacie Sport i Polsace (od KSW XI).

ksw1W 2005 roku wąskie wówczas grono fanów MMA w Polsce obeszła sensacyjna informacja o tym że Mistrz Olimpijski z Atlanty w judo Paweł Nastula zawalczy dla legendarnej japońskiej organizacji Pride. Nastula pierwszą walkę stoczył 25.06.2005 roku, jego rywalem był Antônio Rodrigo Nogueira. Polak po prawie 9 minutach walki przegrał przez TKO.

nastulapride-235x300Rok 2007 to kolejna ważna data w historii Polskiego MMA. Wtedy to właśnie notujący serię 13 zwycięstw z rzędu Tomasz Drwal podpisał kontrakt z największą federacją MMA na świecie czyli UFC, 8 września tego roku stał się pierwszym Polakiem który zawalczył dla UFC. W debiucie przegrał przez TKO z Thiago Silvą.

4 lata później kolejny Polak Maciej Jewtuszko po wchłonięciu WEC przez UFC stał się zawodnikiem największej federacji na świecie. Jego przygoda z UFC trwała bardzo krótko, niedługo po przegranej na UFC 127 z Curtem Warburtonem został zwolniony z kontraktu.

Obecnie za prekursorów Polskiego MMA uznaje się nadal aktywnych w tym sporcie: Karola Matuszczaka, Mirosława Oknińskiego, Piotra Bagińskiego, Mariusza i Macieja Linke, Marcina Dudka, czy Pawła Ziółkowskiego.

 

materiał pochodzi ze strony: www.mmapoland.pl